SAĞLIKLI BESLENME ALIŞKANLIKLARI

SAĞLIKLI BESLENME ALIŞKANLIKLARI


Organik ve doğal beslenmek kadar beslenme alışkanlıklarımızında doğru ve düzenli olması önemlidir. Burada belirttiğimiz alışkanlık haline gelmesi gereken beslenme biçimi daha da sağlıklı olmamızı sağlayacaktır.

*Beslenmek ile birlikte vücudun temel ihtiyaçları olan uyku, su tüketimi ve beden  temizliğini sağlayan ihtiyaçlarımızı düzenlemeliyiz. Örneğin; gün uyumaya başladığında tam olarak dinlenmiş bir bedenle güne uyanmak vücudu zinde tutar. Uyku ortamı karanlık ve sessiz olmalıdır. Gece boyunca  derin ve sağlıklı bir uyku, organlarımızın dinlenmesini ve sağlıklı olmasını sağlar. Güne su ile başlamak mide ve bağırsaklarımızın temizlenmesini sağlar. Vücuda ihtiyacı olan besin ihtiyacını hatırlatır. Bağırsak hareketliliğini sağlar ve düzenler.

*Günün vazgeçilmezi kahvaltı en değerli öğündür. Kahvaltı yaparak güne başlamalıdır. Çünkü gün içerisinde harcayacağımız enerjinin ve vücudun temel  ihtiyaçlarını karşılamalıyız. Kahvaltı yapmadan güne başlarsak beden standart ihtiyacından fazlasını açlık duyacaktır.

*Eğer yemek saatlerimiz düzenli olursa, bedenimizin sistemleri de düzenli çalışacaktır, dolayısıyla bedenimizi ve tepkimelerini doğru tanıyıp doğru yorumlarız.

*Gün batımından sonra vücudumuz da dinlenme haline geçmek ister bu sebeple geç yenen akşam yemekleri bedenimizi yoracaktır.

*Haftalık yiyecek seçimi ve programı yapmak yeterli oranda ve mevsiminde yetişen gıdaları zamanında tüketmek bağışıklık sistemimizi korur.

*Atıştırmalıklarımızın ana öğünlerimiz yerine değerlendirmemeliyiz. Öğünleri ve saatlerini ertelememeliyiz. Doğru oran ve doğru zamanlarda atıştırmalıklar tüketmeliyiz.

*Ayakta ve hızlı şekilde beslenmemeliyiz yeterince çiğnemeliyiz. Böylece midemiz doğru zamanda sinyal verecek ve besinler çok daha hızla öğütülecektir.

*Yeterince su tüketmeliyiz.

*Konveksiyonel ürünleri tercih etmemeliyiz. Pahasıyla kıyaslayarak alacağımız konveksiyonel ürünler, ilerleyen zamanlarda biz hiç farkına varmadan hem sağlığımızı hem de bütçemizi kötü etkileyecektir.

*SON OLARAK ;  ORGANİK VE DOĞAL olduğu sertifikalanmış ve kanıtlanmış ürünlerin üretici veya marka güvencesiyle tüketmeliyiz. Unutmayalım ki ; organik ürünleri  her vatandaş sertifikal firmaları üzerinden denetletebilir.