Neden Organik Beslenmeliyiz?

Neden Organik Beslenmeliyiz?


En doğal yöntemlerle elde edilen organik ürünler, diğer ürünlere göre daha lezzetli ve besin değerleri yüksektir. Bu sebeple organik besinlerle beslenen kişiler hastalıklara karşı doğal bir şekilde korunma yolu geliştirirler. Organik beslenme ile özellikle çağımızın hastalığı olan kanser ve diğer birçok hastalıktan kendilerini koruyarak sağlıklı yaşayabilirler. Organik besinler tüketen bireylerin kansere yakalanma riski daha azdır. Özellikle akciğer kanserinden sonra en sık rastlanan ikinci kanser türü kolon kanseri, yanlış beslenmeye bağlı ortaya çıkan bu kanser türüdür. Bu kanser türüne karşı korunmak için organik beslenmeyi hayatımıza sokmamız oldukça önemlidir. Organik beslenme sağlıklı bir hayat sürdürmenin önemli temeli. Ama her doğal ürünün organik olmadığını da unutmamak gerekir.

Organik Ürün Nedir?

Organik; bitki ve hayvan besinlerinin hiçbir şekilde genetiğiyle değiştirilmeden doğal yollarla üretilmesine denir.  Bir ürünün Organik Sertifika sahibi olabilmesi için: Avrupa Birliği standart ve kurallarına göre T.C. Tarım Bakanlığı’nın yetkilendirdiği (çoğu uluslararası yetkili) sertifika kuruluşları tarafından, tarladan sofraya gelene kadar tüm aşamalarının denetlenmesi ve belirlenen kriterlere uygun olması gerekir. 

Organik Besinler Nasıl Anlaşılır?

Organik ürünleri tercih ederken sertifikalarının olup olmadığını dikkat edilmesi gerekir. Organik üretim yapabilmek için yetkili kuruluşlar tarafından tarlanın, çiftçinin, gübrenin, yetişen ürünün, ürünü işleyen kuruluşun ve paketleyip pazarlayanın tüm süreçlerinin denetlenerek sertifikalandırılması gerekir. Toprak iki senede bir nadasa bırakılarak, dinlendirilir ve üretim için yeterli minerallere sahip olması sağlanır. Üretim alanlarının sanayi bacaları, otoyol gibi çevre kirliliği yaratan yerlerden en az 5 km uzaklıkta olması gerekmektedir. Doğal tohum kullanılarak, doğal gübre ve kısmi ilaçlama yapılmalıdır. Tüm bu kriterlerin maliyetli olması ve rekoltenin düşük olması organik ürünlerin diğer ürünlerin fiyatlarına göre daha yüksek olmasına neden olmaktadır.

GC Organik Market olarak biz de sizleri, Organik Sertifikaya sahip ve bizim damak tadımızdan onay almış sağlıklı ürünlerle buluşturuyoruz. Satışını gerçekleştirdiğimiz organik sertifikalı ürünlerimizin tamamı yine organik sertifikalı ham maddeler kullanılarak üretilmiştir.

Nasıl Organik Beslenilir?

  • Ürünlerin mutlaka yetkili kuruluşlar tarafından verilmiş olan sertifikası olmasına dikkat etmeliyiz.
  • Meyveyi mevsiminde, sebzeleri gününde tüketmeliyiz. Organik beslenmiş hayvanın eti, sütü, yoğurdu, yumurtasını tüketmeliyiz. Et tüketiminde de sınai hayvancılık ile yetiştirilen hayvanları değil, serbest gezen çiftlik hayvanlarının etleriyle beslenmeliyiz.
  • Sağlığımızın her şeyden daha önemli ve değerli olduğunu düşünürsek toprakta yetişen bitki ve sebzeleri, dalından düşen meyveleri ve otla beslenen çiftlik hayvanlarının besinlerini tüketmeliyiz.
  • GDO’lu besinlerin ülkemize girişi yasak olsa da hayvan yemi olarak ülkemize giriyor. GDO’lu yemi yiyen hayvanın dışkısından doğaya ve toprağa geçiyor. Daha sonra topraktaki bitkiyle beslenen hayvanlara geçerek sadece o tarım alanı değil. Böcek ve kelebekler yardımıyla farklı tarım alanlarına kadar ulaşıyor ve böylelikle organik tarım alanları azalıyor.
  • Organik tarım alanı kadar önemli bir konu da organik hayvancılık. Bir hayvanın etini, sütünü lezzetli kılan şey serbest beslenme şeklidir. Bunun içinde sanayi tipi yemle hayvanların beslenmemesi gerekir. Yeşillik yiyen hayvanın yağında tıpkı yosun tüketen balıktaki gibi omega-3 oluşur.